رونمایی از طرح بزرگ «زعفران کارت»

به‌واسطه این طرح مبلغ زعفران خریداری شده در سررسید مورد توافق، به‌صورت تضمینی توسط بانک تجارت به حساب «زعفران کارت» کشاورز واریز می‌شود.

در راستای برون‌رفت از مشکلات و حمایت و بهبود حقوق عامه کشاورزان، شرکت طلای سرخ ایرانیان و بانک تجارت اقدام به ارائه خدمتی نوین تحت عنوان «زعفران کارت» نمودند.

به گزارش سرمایه ملی از روابط عمومی باشگاه خلاقیت، آموزش، حمایت و بهره وری زعفران یونسکو ایران (اوسک)، زعفران به عنوان یکی از محصولات کشاورزی استراتژیک ایران، طی سال‌های گذشته همواره با مشکلاتی مانند نبود امنیت اقتصادی و عدم حمایت از دسترنج کشاورزان روبه‌رو بوده است.

به‌واسطه این طرح مبلغ زعفران خریداری شده در سررسید مورد توافق، به‌صورت تضمینی، توسط بانک تجارت به حساب «زعفران کارت» کشاورز واریز می‌شود.

مدیرعامل شرکت طلای سرخ ایرانیان در آیین رونمایی از «زعفران کارت» که در کارخانه نوآفرینی زنجیره ارزش زعفران واقع در تربت‌حیدریه برگزار شد، گفت: از جمله دغدغه‌های زعفران‌کاران، دریافت وجه حاصل از فروش زعفران خود، در موعد مقرر بود که این مشکل با همکاری بانک تجارت برطرف شد.

سیداحسان مصطفوی _ رئیس کل باشگاه خلاقیت، آموزش ،حمایت و بهره وری زعفران یونسکو ایران(اوسک) افزود: میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای هر کارت، ۲۰ میلیارد ریال است. بر این اساس شرایطی برای کشاورزان فراهم شده تا قادر باشند با استفاده از این کارت، اعتبار خود را به لایه‌های بعدی نظیر خرید پیاز، کود و دیگر نیازمندی‌ها منتقل کنند.

مصطفوی ،که معاون طرح و برنامه خانه صمت جوانان ایران نیز می باشد، با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۲هزار بهره‌بردار زعفران در باشگاه مشتریان شرکت طلای سرخ ایرانیان شناسایی شده‌اند، گفت: این طرح دارای سه ضلع کشاورز، شرکت طلای سرخ و بانک تجارت است که بر اساس قاعده «برد برد» هر سه ضلع به نسبت مناسب سود برده و لذا طرح دارای آینده‌ای درخشان خواهد بود.

مدیرعامل شرکت طلای سرخ ایرانیان در خصوص مزایای زعفران کارت‌ اظهار کرد: کاهش هزینه در کل زنجیره و در نتیجه حذف واسطه‌های غیرضروری از جمله مزایای این کارت است.

* «زعفران کارت» از دلالی در حوزه زعفران پیشگیری می‌کند

بر اساس این گزارش، نایب‌رییس هیئت‌مدیره بانک تجارت نیز در این مراسم با اشاره به مزایای «زعفران کارت» گفت: طرح «زعفران کارت» که شاهد رونمایی از آن برای زعفران‌کاران در شهرستان تربت‌حیدریه هستیم، از اقتصاد مبتنی بر واسطه‌گری و دلالی جلوگیری می‌کند.

حمیدرضا شریفیان افزود: «زعفران کارت» در واقع یک کارت بانکی است که از تمامی مزایای کارت‌های شبکه شتاب بهره‌مند بوده و بازه زمانی فعالیت آن محدود به موعد سررسید نیست. بر این اساس کشاورز قادر است تا با تکیه بر این کارت علاوه بر پرداخت‌های حوزه کاری، به انجام مبادلات اقتصادی و تجاری دیگر نیز بپردازد.

نایب‌رییس هیأت‌مدیره بانک تجارت در ادامه اظهار کرد: البته انجام سایر پرداخت‌ها از جمله امکانات خاصی است که بانک تجارت مازاد بر عقد قرارداد با شرکت طلای سرخ و در نتیجه فعال کردن سامانه «آسان خرید» به ظرفیت این کارت‌ها اضافه کرده‌ است.

گفتنی است، از مجموع ۱۲۰ هزار هکتار اراضی زعفران کشور، ۹۱ هزار هکتار یعنی ۷۶ درصد به خراسان‌رضوی اختصاص دارد. همچنین از مجموع ۹۱ هزار هکتار اراضی زیرکشت زعفران این استان، هشت هزار و ۸۰۰ هکتار آن به اراضی شهرستان تربت‌حیدریه اختصاص دارد.

در منطقه تربت‌حیدریه تا یک شعاع ۵۰ کیلومتری، افزون بر ۳۰هزار هکتار مزارع زعفران است، به عبارتی بیش از ۳۴ درصد از سطح زیرکشت زعفران خراسان رضوی به تربت‌حیدریه اختصاص دارد.

زعفران یکی از شاخص‌ترین محصولات شهرستان تربت حیدریه است که در ایران و جهان رتبه نخست را با میانگین تولید چهار کیلوگرم در هکتار و با تولید سالانه ۳۵ تن به خود اختصاص داده است.


لینک کوتاه : http://sarmaayehmelli.ir/?p=14405
نظرات کاربران :